Podivné paradoxy: Dál nic (e) a Kde domov můj

vloženo: 26. 04. 2015

Víte, proč nemáme dálnice? Zjišťoval jsem to, myslím, že jsem na něco přišel. Už slovo dálnice prozrazuje, že dál nic už není. Němci mají autobahn, Italové autostrade. My máme dál nic (e). U nás se dál nic neděje. Svádíme to na peníze a korupci, ale!
Jak můžete spojit dva body v prostoru, když ani nevíme, kde začít – Kde domov můj? Věční hledači, bezdomovci, tuláci, co nevědí, kam patří?
Když si s tím trošku pohrajeme, vyjde nám, že je to poněkud nešťastná volba téhle první sloky steskem po domově protknuté písničky ze hry Fidlovačka. Kdyby tam stálo místo Kde domov můj, Zde domov můj, inu, to byla už jiná! Šťastnější z hlediska smyslu a náboje slov, nebo řekněme strategičtější a vibračně příznivější, by bývala byla volba 2. sloky, v níž se oslavuje charakter národa, hlavně pak slova …a tu sílu, vzdoru zmar …i jeho schopnost čelit nepřízni. Jenomže buď jak buď, stále je tam přítomna (i opakovaně hraná) ta nešťastná tázací částice Kde, kterou se ptají zbloudilci, co sešli z cesty.
1. Kde domov můj,
kde domov můj.
Voda hučí po lučinách,
bory šumí po skalinách,
v sadě skví se jara květ,
zemský ráj to na pohled!
A to je ta krásná země,
země česká, domov můj,
země česká, domov můj!
2. Kde domov můj,
kde domov můj.
V kraji znáš-li Bohu milém,
duše útlé v těle čilém,
mysl jasnou, vznik a zdar,
a tu sílu, vzdoru zmar?
To je Čechů slavné plémě,
mezi Čechy domov můj,
mezi Čechy domov můj!
Všechno má své vibrace, hudební tóny, slova. Slova mají obrovskou sílu, jen si to málo uvědomujeme, a často vypouštíme z ústa spoustu nerecyklovatelného odpadu. Opakováním slov se jejich energie násobí a účinek roste! Hymna je vlastně mantra! A co je mantra? Jen stručně výběr z popisu: Mantry jsou mocné prostředky meditace vedoucí k osvobození. Jejich účelem je dosáhnout vysvobození. Míní se tím duchovní osvobození a vysvobození uvězněné duše a ducha v mysli, v materiálním světě.
S naší věčnou otázkou Kde domov můj …jak můžeme dosáhnout osvobození se a vysvobození se? Vždyť je to jako chůze odnikud nikam. Slovenská hymna je jiná káva! Třebaže se hrávala také jenom první sloka, je v ní to, co dodává národu jiskru, rozhodnost a naději: Připomeňme si její slova:
1. Nad Tatrou sa blýska,
hromy divo bijú.
Zastavme ich bratia,
ved’ sa ony stratia,
Slováci ožijú.
2. To Slovensko naše
posiaľ tvrdo spalo.
Ale blesky hromu
vzbudzujú ho k tomu,
aby sa prebralo.
Tak to byla jen malá odbočka, jež souvisela s tím, že slova mají své významy, někdy až podivuhodné. Jako ta naše dálnice. Když na to půjdeme z pohledu numerologie, zjistíme, že dálnice má součtovou hodnotu písmen 22. Připomeňme si, že numerologické popisy významů čísel se vztahují jak na lidi, tak na jednotky. O co tedy jde? Význam č. 22 je beznadějný snílek, ošálen a oslepený pošetilostí druhých. Nebezpečí rozeznává, probudí se, až tehdy, když už bývá pozdě. Ač celkem dobře vyzbrojen, nemá šanci proti divé zvěři, která se chystá ho napadnout. Varovné číslo bludu a iluze. Varovné proto, že bláznivý snílek chybně uvažuje, čímž dělá chybné závěry a dává důvěru těm, kteří jí nejsou hodni. Co říkáte? Sedí, viďte?
Zdvojená energie 2 vede často je jednosměrnosti, pozdní reakci, duševní lenosti, nemístným ohledům na druhé, namísto uchopení vlastní moci je moc daná /neuváženě, pošetile) do rukou jiným.
Jak píše spolupracovník na tomto článku, i ty míry pro dálnice, potažmo vzdálenosti jako takové, jsou ´podezřelé´. Kila a metry nejdou jaksi k sobě. Možná je to tím, že v Německu má kilometr 1000 m a u nás jen 100/kilo/ na metr (kilo metr). Podivné slovní paradoxy, dálnice a kilometr.
Tím by se vše vysvětlilo. Ale geodeti nejsou nadšení, ťukají si na čelo. Váha a metr?
Že by začarované království? Země kouzel a magie?
Čert aby se v tom vyznal.
O slovo dálnice se zasloužil generál V. Nosek. Dne 4.11 1938 požádal Ministerstvo obrany o návrh nového slova dálnice místo autostrade.
A tam začalo ono dál nic. V historii dálnice D1 se píše doslova o bizarních pomnících vedoucí odnikud nikam / úseky častých, podivných nehod) a my děláme, že se nic neděje. Co by se také mohlo dít, když dál nic (není)?
(ina, stš)



Warning: Undefined variable $content in /data/web/virtuals/323367/virtual/www/domains/nineke.cz/wp-content/themes/www/single.php on line 43

Warning: Undefined variable $post_ID in /data/web/virtuals/323367/virtual/www/domains/nineke.cz/wp-content/themes/www/single.php on line 43

Warning: Undefined variable $args in /data/web/virtuals/323367/virtual/www/domains/nineke.cz/wp-content/themes/www/single.php on line 44